Trafikant András: Márk, hogyan kerültél bele ebbe a projektbe?

Ember Márk: 2021-ben Mandel Helga casting director keresett meg azzal, hogy készül egy új zenés film, és Törőcsik Franciskával együtt szeretnének megnézni minket a főszerepre. A karaktert Franciskára képzelték el és engem képzeltek el mellé.. Végül minket választottak, aztán volt még egy próbaéneklés is, hogy Demjén Ferenc stábja hallja, hogy boldogulunk a dalokkal. Szerencsére azt mondták, mehet.

T.A.: Mi történt a három év alatt, mire a film elkészült?

E.M.: Sok minden. Közbeszólt a járvány, voltak csúszások, nehézségek. De a lényeg, hogy végre összeállt, és elkészült a film. Kemény három év volt, sok bizonytalansággal, de szerencsére sikerült.

T.A.: Mi fogott meg leginkább a forgatókönyvben?

E.M.: A bája és a humora. Tetszett, hogy nem akar többnek látszani, mint ami, és nagyon szerethetőek a karakterek. Azt éreztem, hogy a magyar közönségnek most pont egy ilyen filmre van szüksége. Az első visszajelzések alapján úgy tűnik, nem tévedtem.

T.A.: Találtál valami hasonlóságot magad és a karakter között?

E.M.: Igen, sőt. Erről írtam is Facebookon: ilyen közel még sosem állt hozzám egy karakter. Olyan érzés volt, mintha egy párhuzamos univerzumban élhettem volna az életem.

T.A.: Volt olyan Demjén-dal, ami különösen közel került hozzád a forgatás alatt?

E.M.: Igen, a Gyere és szeress. Ez a Kuplung-koncerten hangzik el a filmben. Korábban nem ismertem, de fantasztikus dalnak tartom.

T.A.: Mi lehet a titka annak, hogy Demjén dalai ennyire időtlenek és univerzálisak?

E.M.: Ha ezt bárki megfejtené, övé lenne az aranytojást tojó tyúk. Őszintén szólva, fogalmam sincs, miért, de örülök, hogy így van. Enélkül ez a film sem jöhetett volna létre.

T.A.: Szerinted mi a film fő üzenete?

E.M.: Nem hiszem, hogy a film okoskodni akar. Inkább egy olyan történetet mesél, amivel a néző érzelmileg is kapcsolódni tud, és amíg bent ül a moziban, átélhet valamit, ami igazán közel állhat hozzá.

T.A.: Milyen volt Orosz Dénessel dolgozni?

E.M.: Fantasztikusan felkészült rendező, ami nagy könnyebbség volt számunkra. Utánajárt a zenés filmeknek, és ez a hozzáértés biztonságot adott a forgatás során.

T.A.: Volt lehetőség improvizációra?

E.M.: Ez nem az a műfaj. Persze előfordult, hogy a körülményekhez kellett igazítani valamit, de ez alapvetően egy pontosan megtervezett film.

T.A.: A Balaton, ahol a történet játszódik, neked mit jelent?

E.M.: Mint sokaknak, nekem is fontos hely. A gyerekkorom legszebb nyári élményei, táborai mind a Balatonhoz kötődnek.

T.A.: Törőcsik Franciskával már az első perctől működött köztetek a kémia?

E.M.: Igen. Egyrészt külalakra is passzolunk, de ami fontosabb, hogy régóta ismerjük egymást, és mindig öröm vele dolgozni. Nagyon tehetséges színésznő, a közös munka mindig gördülékeny.

T.A.: Mit vittél magaddal a forgatásból?

E.M.: Sok barátságot, rengeteg szakmai élményt, és persze életem első mozifilm főszerepét. Ha a nézők feleannyira szeretik majd a filmet, mint amennyire mi szerettük forgatni, már boldog leszek.

T.A.: Milyen projekteken dolgozol mostanában?

E.M.: Jelenleg tizenegy színházi előadásban játszom, például Valahol Európában, Ezeregy éjszaka, A Pál utcai fiúk, A nagy Gatsby vagy a Puskás musical. Franciskával pedig van egy közös irodalmi estünk, arra is várok mindenkit szeretettel.

T.A.: Mesélj kicsit a Gyere Velem moziba kezdeményezésedről!

E.M.: Egy ponton rájöttem, hogy amit én természetesnek veszek, sokaknak elérhetetlen. Így született meg az ötlet, hogy rászoruló családoknak adjunk egy kis örömöt. Herendi Gábor és Kirády Attila is csatlakozott, így összesen 200 mozijegyet osztunk ki Karácsony előtt.

T.A.: Hogyan kapcsolódtak ők a kezdeményezéshez?

E.M.: Meglátták a posztomat, rám írtak, hogy szívesen segítenének, és természetesen örömmel mondtam igent. Így együtt sikerült létrehozni ezt a szép gesztust.

fotókredit: The Orbital Strangers Project